Arts & Entertainment, Film, and Nonprofits

Creative industry names Eclipse award winners

May 11, 2015
Print
Text Size:
A A
Creative industry names Eclipse award winners
Eclipse awards honor West Michigan work in film, TV, video, sound and music production. Photo via fb.com

Downtown recently hosted the region’s equivalent to the Academy Awards.

The Eclipse Awards, produced by WKTV, the West Michigan Film Video Alliance and Compass College of Cinematic Arts, held its fourth-annual awards gala last week at the GRAM.

The awards are intended to “honor the best regional works in film, television, video, sound and music production,” the event’s Facebook page says.

“Our mission is to inspire the West Michigan voice with national and regional judges awarding excellence in production and communication, using the mediums of television, film, sound and web-based delivery.”

Deanna Morse, an independent film/video animation artist, was named the winner of the Hyperion Award.

The peer-nominated Hyperion Award is given to a person “behind the production community, setting an example by their craftsmanship or pushing it forward, urging it on by their own example and creative energy,” the event’s website says.

2015 Eclipse Awards winners

Best Writing in Produced Content

Keith Oppenheim, “From Somewhere Else”

Best Cinematography and Videography

Alex Bolen, “Sleeping Bear Dunes”

Best Editing

Philip Carrel, “Dyrafjordur”

Best Visual Effects (CGI and Makeup)

Jim Schaub, “Make Summer Matter”

Best Original Scoring

Overdrive Bluegrass Band, “Overdrive Reunion Show”

Best Animation

Animation Workshop Group, “Animation Workshop Group”

Best Sound Design

Michael Dollar, “God is Good: Bunny DeBarge”

Best Narrative Feature Length

Michael McCallum, “Buffalo”

Best Narrative Short

Jarrod Flood, “Through The Dust”

Best Local TV and Cable

Teresa Thome, Patrick Ziegler, Fred Stella, “Holiday Memories of Grand Rapids”

Best Local Regional Segments and Promotional Pieces

Brad Yarhouse, “GR Film Fest Animated TV Commercial”

Best Online Programs, Segments and Promotional Pieces

Jacob Schmiedicke, “Divine Assistance”

Best Direction

Marie Ullrich, “Alley Cat”

Best Documentary

Thom Bell, “History or Hoax”

Best Animation

Deanna Morse, Gretchen Vinnedge, Suzanne Zack, Lynn McKeown, Maggie Annerino, “Animation Workshop Group”

Best Cinema Trailer

Joe Faultersack, “Love Is Blind”

Best Local TV and Cable

Teresa Thome, Patrick Ziegler, Fred Stella, “Holiday Memories of Grand Rapids”

Best Acting

Ralph Lister, “The Door”

Recent Articles by Mike Nichols

Editor's Picks

Comments powered by Disqus