Arts & Entertainment, Nonprofits, and Travel & Tourism

ArtPrize names top 20 juried finalists

September 25, 2018
Print
Text Size:
A A
ArtPrize 10 But Did You Die? 2-D drawing by Heather Johnson
"But Did You Die?" by Heather Johnson. Photo via artprize.org

A group of jurors have picked 20 finalists for ArtPrize 10’s juried grand prize.

ArtPrize announced last night each juror's top selections in their assigned category: 2-D, 3-D, installation or time-based.

The competition's juried winner will be named on Oct. 5 and awarded a $200,000 juried grand prize.

The juried winner will be chosen by a three-member panel of other jurors: Brooke Davis Anderson, Edna S. Tuttleman director, Museum at PAFA; Lauren Haynes, curator of contemporary art, Crystal Bridges Museum of Contemporary Art; and Ran Ortner, artist, winner of ArtPrize 2009 via public vote.

ArtPrize also named last night its juried finalists in the outstanding venue category. 

2-D

Juror: Dexter Wemberly, independent curator

Presented by: Western Michigan University

Pulse Nightclub: 49 Elegies,” by John Gutoskey at Grand Rapids Art Museum (Ann Arbor)

But Did You Die?” by Heather Johnson at Grand Rapids African American Museum and Archives (Rock Hill, South Carolina)

“City with Shining Neon Lights, Hollywood, America,” by Norimitsu Kokubo at Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park (Higashi-Omi City, Shiga Prefecture, Japan)

The String Project,” by Chelsea Nix and Mariano Cortez at DeVos Place Convention Center (Fort Wayne, Indiana)

Mastermind America,” by Alexi Torres at DeVos Place Convention Center (Atlanta)

3-D

Juror: Rebecca Carbin, principal, Art + Public UnLtd

Presented by: Haworth

108 Death Masks: A Communal Prayer for Peace and Justice,” by Nikesha Breeze at DeVos Place Convention Center (Taos, New Mexico)

Naming the Dead,” by Mahwish Chishty at The Ruse Escape Rooms (Kent, Ohio)

Untitled,” by Tony Pedemonte at Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park (Oakland, California)

Barter Boat” by RADAR Art at the Grand Rapids Children’s Museum (Spartanburg, South Carolina)

Untitled,” by Shinichi Sawada at Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park (Otsu, Shiga Prefecture, Japan)

Installation

Juror: Carmen Hermo, associate curator, Brooklyn Museum Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art

Madison at Franklin,” by Mandy Cano Villalobos at SiTE:LAB (Grand Rapids)

Heidelbergology; 2+2=8,” by Tyree Guyton Heidelberg Project at SiTE:LAB (Detroit)

By Her Own Hand,” by Lora Robertson at Fountain Street Church (Newaygo)

Silent Chorus,” by Eva Rocha at Fountain Street Church (Richmond, Virginia)

Locked and Loaded,” by Kimberly Walker at Grand Valley State University (Cincinnati)

Time-Based

Juror: Alex Greenberger, senior editor, ARTnews

Presented by: X-Rite Pantone

Crossroad,” by Crossroad Collective at SITE:LAB (Detroit)

Consequence,” by Brianna Lynn Hernandez Baurichter at The Bend Gallery (West Allis, Wisconsin)

brown, carmine, blue,” by Le'Andra LeSeur at SITE:LAB (Jersey City, New Jersey)

Disabled Country,” by Neil Marcus at Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park (Berkeley, California)

No Names,” by Niskanen and Salo at Grand Rapids Art Museum (Helsinki, Finland)

Outstanding Venue

Juror: Kim Nguyen, curator and head of programs, CCA Wattis Institute

Presented by: Wolverine Worldwide

"Process and Presence: Contemporary Disability Sculpture," in collaboration with DisArt, Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park

Grand Rapids African American Museum and Archives

Muse Gr

Public Space 415 at SiTE:LAB

UICA Outside — Westside

Recent Articles by Danielle Nelson

Editor's Picks

Comments powered by Disqus